Chmatákov online


Fórum – Chladící podložka

Fórum » Diskuse mimo mísu » Chladící podložka [zamknuto]

Hybrid is back
uživatel
Ve hře: Hybrid, Marksman, Zmetek
SZ Mail Skype
Ahoj virtuální kamarádi.
Chtěl bych si pořídit nějakou chladící podložku, a protože s nimi nemám prozatím žádné zkušenosti, obracím se na vás.
Notebook je standart - 15,6 palců velký
Cenová relace je mi nějak ukradená, ale co jsem koukal na nějaký chladící podložky s reprákama - to bych nevyužil :)
Díky za helfnutí !
(PS kdo by potřeboval, tak ntb je zde: http://www.alza.cz/asus-x550vb-xo016-d458318.htm#popis)
# 1.12.2014 19.43
 
AsasaCZ
uživatel
Obrázek
Ve hře: Vaša, Lovecký salám, Who
SZ Mail ICQ Skype
Já osobně mám podložku s 3 usb porty takže když zapojíš do notesu tak získáš i 2 usb porty takže je to Fajn. Cena byla 200 kč v Okey :D Doporučuji si jí sehnat. Nevím kde
# 1.12.2014 20.27
Jsem fajn....:-[
Twitch.tv/AsasaCZ
MAK_obnova3
uživatel
SZ
Kašli na podložku, nepotřebuješ. Tyhle noťasy vydrží fest teploty. A jestli se ti přehřívá až tak, že se vypíná, tak reklamace.
# 2.12.2014 1.31
 
nations
uživatel
Obrázek
Ve hře: Nations112, Acer, Vario
SZ
Pokud máš vysoké teploty, doporučuji chladič profouknout stlačeným vzduchem, nebo normálně pusou. Pokud máš ale v chladiči už poměrně velkou vrstvu prachu, tak se vnitřnímu vyčištění nevyhneš.

Rozhodně je chladicí podložka dobrá věc a vykonnější notebooky je při delším hraní nebo práci rozhodně potřebují. Procák možná snese 80-90 stupňů, HDD ale nikoli ;-) A o grafikách ani nemluvím - 80% noťasů končí právě studenými spoji způsobenými velkými výkyvy teplot na což GPU trpí už nějakou dobu.

Já osobně mám třeba nějakou podložku z aukra za stovku a jsem s ní spokojenej. Větrák sice hučel, ale koupil sem za 150Kč na 5V větrák s vyššími otáčkami. Celková cena cca 300Kč a chladí to líp jak značkové podložky za litr ;-)
# 2.12.2014 8.09
Chmatákov Old Player (2007-2018)
(Pietro, Palanda, Corse, Nex, maniak, Aspire, zvonek, Magpie a mnoho dalších )

Chmatákov mapa
Hybrid is back
uživatel
Ve hře: Hybrid, Marksman, Zmetek
SZ Mail Skype
Nejde mi o to, že se mi noťas přehřívá, ale slyšel jsem o tom, že taková chladící podložka prodlužuje životnost ntb.
# 2.12.2014 9.14
 
Maly John
moderátor
Obrázek
Ve hře: Makající John, Honík
SZ ICQ Web
Hybrid: Přímé důkazy myslím nejsou, ale vzhledem k povaze a fungování polovodičových součástek je dost pravděpodobné, že podložky opravdu prodlužují životnost. Můžeš začít tím, že podložíš zadní stranu kouskem polystyrenu, aby mohl vzduch lépe cirkulovat sám. Podložek je milion druhů a variant, na aukru nebo Ebay lze koupit okolo 100-150 Kč. S trochou štěstí fungují i jako USB hub. Hlavně si dej pozor na velikost, většinou se prodávají univerzální, které jsou "univerzálně velké", takže ne každému sedí dobře.

Další důvod ke koupi můžou být konstrukčně špatné řady noťasů (běžné u levnějších ASUSů a ACERů například), kde bez podložky spálíte vnitřek ještě v záruce.

Nakonec ještě počteníčko pro skeptiky: www.abclinuxu.cz/blog/kenyho_stesky/2007/3/k-cemu-je-dobra-chladici-podlozka-pod-notebook
# 2.12.2014 14.11
Nobody's perfect. My name is Nobody.
Dva smajlíci = emoce, tři a víc = demence. :D :D :D
honik.wz.cz/chmat.html - kompletní návod na Chmatákov
MAK_obnova3
uživatel
SZ
Věřím konstruktérům noťasů, že to maj vyřešené ;) a nebudu kupovat nějaké chladící podložky, které jen hučí a zavazí. Pokud mas správně vyčištěné větrání, tak aj při větší zátěži by teplota neměla přeskočit přes únosnou mez.
# 2.12.2014 20.42
 
nations
uživatel
Obrázek
Ve hře: Nations112, Acer, Vario
SZ
Dostatečné chlazení mají možná notebooky s intelovskou GPU... Rozhodně se nedá tvrdit, že to výrobci mají vyřešené...
Pokud máš noťas, který má jeden žebrový chladič jak na CPU tak na GPU ,tak při delší práci nebo hraní to opravdu nestačí. Buď se ti to projeví na výkonu (kdy dojde k automatickému podtaktování), nebo na životnosti. Netvrdím, že to tak mají všechny notebooky, ale beru v potaz i pracovní prostředí. Na rovinu si přiznejme, že většina lidí to má na posteli nebo po pár měsících zas*aný prachem.
Dělám servis notebooku už hezkých pár let a mám tady poměrně velkou kupu se studenými spoji, spálenými grafikami a taky dost kusů mrtvých HDDček z noťasů, kterým i teplota pomohla do křemíkového nebe ;-) Takže opravdu vím, o čem mluvím. To, že ti Intel,Nvidia nebo výrobce ntb napíše, že notebook pracuje do teploty 105 stupňů neznamená, že je to normálně použitelná hodnota.
# 3.12.2014 16.42
Chmatákov Old Player (2007-2018)
(Pietro, Palanda, Corse, Nex, maniak, Aspire, zvonek, Magpie a mnoho dalších )

Chmatákov mapa
MAK_obnova3
uživatel
SZ
Divej. Když ti někdo napíše, že to pracuje do 105 stupňů a ono to nepracuje --> reklamace. Jinak mně prostě příjde blbost, aby přes plast nejaky vetracek na nejakem plastu uchladil notas. To je kktina xD. Ale tak třeba se mýlím xD
# 4.12.2014 2.00
 
nations
uživatel
Obrázek
Ve hře: Nations112, Acer, Vario
SZ
Ono jde o to, že takhle ten noťas na něčem stojí a poměrně dost noťasů tahá vzduch dole. Takže tam máš s podložkou průvan a teploty jsou klidně i o 15 stupňů lepší. Další věc je ta, že HDD většinou bývá zavřené v komoře s nulovým prouděním vzduchu, jakmile zapneš podložku, tak i přes ty mini větrací otvory dochází ke chlazení.

Já osobně mám na Y580 bez podložky a hraní tyto teploty:
CPU - 70-80°C
GPU - 70-80°C
HDD - 50-60°C
SSD - 50°C
Chipset čidlo - 70°C

S podložkou
CPU - 50-60°C
GPU - do 70°C
HDD - 35-45°C
SSD - 40°C
Chipset čidlo - 50°C

Takže rozdíl tam opravdu je ;-) A to je, troufám si tvrdit, Y580 ještě poměrně dobře zpracovaná mašina s obrovským žebrovým chladičem. Plastové krámy od Aceru by na tom byly rozhodně hůř.
# 4.12.2014 12.05
Chmatákov Old Player (2007-2018)
(Pietro, Palanda, Corse, Nex, maniak, Aspire, zvonek, Magpie a mnoho dalších )

Chmatákov mapa
MAK_obnova3
uživatel
SZ
Tak jo no :) přesvědčil si mě. Akorát v tom případě se musíš trefit těma větrákama na chladící podložce k těm otvorům na větrání co má noťas.
# 4.12.2014 13.42
 
nations
uživatel
Obrázek
Ve hře: Nations112, Acer, Vario
SZ
Nemusíš. Stačí když je větrák na podložce uprostřed a studený vzduch jde do všech stran. Některé podložky mají i nastavitelné místo pro větráky, je to lepší, ale nějaký extra efekt to nemá.
# 4.12.2014 14.08
Chmatákov Old Player (2007-2018)
(Pietro, Palanda, Corse, Nex, maniak, Aspire, zvonek, Magpie a mnoho dalších )

Chmatákov mapa
Hybrid is back
uživatel
Ve hře: Hybrid, Marksman, Zmetek
SZ Mail Skype
Oukej, kaufnul jsem tohle http://www.alza.cz/cooler-master-x3-cerny-d328624.htm
Díky za tipy kluci, můžete lock :)
# 4.12.2014 17.17
 

Fórum » Diskuse mimo mísu » Chladící podložka [zamknuto]

Pro zasílání odpovědí se musíte přihlásit.



(Registrace)


↑ nahoru | © 2004–2009 Chmatákov Team. Všechna práva vyhrazena.